pondělí 20. února 2012

Na www.rozpocetobce.cz najdete rozpočty všech obcí ČR

Praha, 20.2.2012 [Rozpočet Veřejně o.s., www.rozpocetverejne.cz] -

Dne 23.února 2012 zahájí ostrý provoz služba www.rozpocetobce.cz . Služba zpřístupňuje srozumitelně a přehledně rozpočty všech 6243 obcí České republiky za deset let zpět. Služba nabízí možnost diskuze o rozpočtu, oslovení radnice, jednoduchou kuchařku "Jak číst rozpočet obce" a další.


Cílem služby www.rozpocetobce.cz je umožnit občanům lépe se orientovat v rozpočtech obcí a díky tomu průběžně sledovat a ovlivňovat související rozhodnutí svých zástupců. To přispěje ke snížení korupce, vyšší efektivitě veřejné správy, zvýšení konkurenceschopnosti země a zvýšení spokojenosti občanů.

Služba pomůže i zastupitelům obcí. Usnadní jim sdílení informací o hospodaření obce a vedení dialogu o něm s voliči. Může být zajímavá i pro novináře při ověřování či hledání zajímavých témat z komunální politiky. Tým nabízí spolupráci všem, kteří chtějí objevovat cesty, jak nudná účetní data prezentovat v podobě, která povede lidi ke smysluplné akci.

Vznik služby byl motivován snahou přestat být "ovčanem". Ten jednou za čtyři roky odvolí někoho, koho nezná, a pak se diví, že se s ním zachází jako s ovcí. Naopak "občan" chápe, že pokud veřejná správa spotřebuje zhruba polovinu jeho pracovní doby ročně, je velmi logické každý týden věnovat několik hodin její kontrole.

Zdrojem dat služby jsou oficiální údaje zveřejňované Ministerstvem financí ČR přístupné občanům dle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Provozovatelem služby je občanské sdružení Rozpočet veřejně o.s.. Sdružení je součásti aliance Náš stát.


Další informace:
Roman Řípa
Project Leader
mobil: +420 605202397
e-mail: roman.ripa@rozpocetverejne.cz
www.rozpocetverejne.cz , www.rozpocetobce.cz

17 komentářů:

 1. Gratuluju! A chtěl bych se zeptat:

  Nemáte tam vůbec období 2010-současnost. Jestli jsem to dobře pochopil, tak ty data od 09 mají být na ÚFIS. Dělají problémy? Nebo proč tam nejsou? To se zveřejňuje až po dvou/třech letech?

  Co kdybych chtěl teď jít na svůj obecní úřad a doporučil jim aktivní zapojení do projektu? Nenašel jsem nikde nic jak se aktivně zapojit z tohohle směru. Jak to funguje?

  Bylo by super tyhle dvě témata rozebrat jako článek na blogu/webu, aby to nezapadlo v komentářích. Díky :)

  OdpovědětVymazat
 2. Dobrý den

  1. Díky za podporu

  2. Zpřístupnění rozpočtů za 2010 resp. 2011 určitě připravujeme. Jen to není největší priorita. Tou je, zdá se nám, dotažení vzhledu webu a jeho šíření mezi veřejnost.

  3. V úterý odejde e-mailing na podatelny všech obcí s informací o tom, že naši službu mohou použít pro informování a diskuzi o hospodaření obce. Je super nápad napsat o tom na blog.

  4. Kromě radnic jsou samozřejmě zajímavé i různé regionální weby. Znáte-li nějaká dejte jim vědět.

  5. Píši teď do ToDo udělání "widgetů"/tlačítek alá https://twitter.com/about/resources/widgets , aby je regionální weby, ať oficiální či neoficiální mohli umístit na své stránky. Díky moc za nápad.

  OdpovědětVymazat
 3. Jelikož máti dělá obecní zpravodaj, budu tlačit, aby se v dalším čísle objevila zmínka/mini článek o Vašem projektu :) Sice jsme malá prdelka, ale někde se začít musí! :)

  Ještě mě napadlo, je reálné, aby tisícové a větší položky (třeba) byly ve výdajích rozepsány? Jestli to vůbec ten státní informační systém umožňuje, nebo po obcích vynucuje?

  OdpovědětVymazat
 4. Super. Rozeslali jsme tiskou zprávu jen regionálním deníkům VLP. Obecní časopisy resp. přímo jejich redaktoři nás nenapadli. Napadá vás, zda jde někde sehnat kontakty na redakce časopisů/novin/zpravodajů obcí? Přidáváme je do komunikačního plánu a zároveň do plánovaného e-mailu radnicím přidáme i připomínku na možnost uveřejnění zprávy v obecním časopise. Díky moc za nápad.

  Částky do většího detailu nyní rozpadnout nelze, to je největší detail, v kterém jsou, pokud víme, centrálně reportovány. Dlouhodobý cíl to samozřejmě je, ale je třeba postupně. Ono také, kde není dostatečně silná poptávka, není ani nabídka.

  OdpovědětVymazat
 5. Skvělé, děkuji za Vaše informace. Rozesílám odkaz všechny mé kontakty Děkuji Lubor

  OdpovědětVymazat
 6. vazeni, skvela vec, vyborne provedena, diky! jen me zarazi - aktualni udaje=rozpocty nejsou prioritou? mely by byt! a tou nejvetsi! to je ta killing feature po ktere se to zacne sirit samo.. s daty 3 roky starymi je to porad jen hezka hracka

  2010 a 2011 jsou povinnosti, schvalene navrhy 2012 tim, proc ma tohle vsechno smysl

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Karle, máte pravdu, zatím je to hračka. Děláme na tom, aby nebyla :-).

   Diskutovat v obcích návrhy rozpočtu 2013 přes náš web je skvělý cíl. Vyžaduje to však jednu základní věc. Maximum starostů nás musí vnímat jako 1. jejich spojence a ne jako 2. nesmyslnou službu či vyloženě jejich 3. nepřátele. Snad to za ten rok stihneme...

   Vymazat
  2. to bezesporu je, ale pred tim bych si dal prave ty mezistupne ve forme aktualnich (uz znamych) dat :) a az potom se stat nastrojem pro starosty k verejne disluzi o budoucnosti.. ja jako starosta bych osobne nevidel motivaci zadavat cokoliv do aplikace s tri roky "proslymi" daty.. pusobi to opustene a mrtve (ze je to zivy a vastne docela novy projekt jsem si vsiml az ve druhe vlne a ne kazdy tomu da tolik pozornosti.. bacha na to) drzim palce!

   Vymazat
  3. Dobrá poznámka. Otázka je, jak diskuzi nad na první pohled tak nudnou informací, jako je výsledovka/rozpočet, rozproudit.

   Napadají vás typy analýz/žebříčků/příznaků něčeho divného, které bychom nad obcemi mohli dělat a jejichž výsledky u obcí v komentářích zveřejňovat?

   Vymazat
  4. myslim ze neni treba tu diskuzi iniciovat aktivne.. pevne verim tomu, ze moznost prohlednout si aktualni rozpocet te ktere obce srozumitelne a nazorne nekolika kliknutimi je natolik silna vec sama o sobe, ze tlak na jeji pouzivani prijde "odspodu" sam a jakmile se lide nauci, ze je to mozne takto nazorne prohlizet, budou to chtit nazorne resit i dopredu.. na to staci par obecnych clanku v hlavnich ceskych internetovych mediich a muze se to rozsirit velmi rychle.. ale obloukem se vracime k tomu v cem ja vidim hlavni aktualni problem - jako novinar bych o tom taky nenapsal vic nez nejakou poznamku naokraj, dokud je to stale nastroj pro hrave historiky :) je problem s daty 2010, 11 a jiz schvalenymi rozpocty 12? proc tu nejsou? odkazovat jinam je podrezavani vlastni vetve..

   Vymazat
  5. @Karel Proč zatím jen rozpočty do 2009? Na víc jsme neměli zdroje a čas :-). V 2010 byly změny na straně MF ČR, proto je nutné data zpracovat zvlášť, pracujeme na tom. Data za 2011 dává MF ČR k dispozici až kolem května. 2012 resp. rozpočet na aktuální rok vyžaduje složitější aplikaci umožňující manuální zadání a také úzkou spolupráci s jednotlivými starosty. Plánujeme udělat tento rok, pokud bude odezva od rozumné části starostů a seženeme na to peníze. Dává to smysl?

   Vymazat
  6. dava to smysl, jako obrana :) chapu ten postup, ale proc jste tedy projekt nespustili, az kdyz bude "kompletni"? pokud je spusten jako rozpracovany, proc to neni nikde (nazorne!) zmineno, uvedeno? proc se zabyvate propagaci, kdyz klicova data=funkce chybi? kdo vymyslel tiskovku "Na www.rozpocetobce.cz najdete rozpočty všech obcí ČR", coz jasne evokuje aktualni, kdyz konfrontace s realitou techto starych archivnichch dat je vylozene sklicujici? jeste navic podporena kvalitou systemu, ktery nelze pouzit na aktualni (ty 100x krat "zajimavejsi") data, ktera jsou pro jeho prinos klicova... chapu, ze je to o technickem reseni toho vlozeni, ale ty tri roky nazpatek jsou vazne moc... logicky se mi jevi zpusob pouzit nejaktualnejsi data jaka jsou k dipozici (cili 2010 a brzy 2011), pritom klidne manualne vlozit nekolik zverejnenych rozpoctu obci, zaroven vyzvat starosty k zadani vsech ostatnich rozpoctu, procemz tlak "starosto, proc to tam neni" by udelal sve (u obce by bylo "rocnik 2012, data nevlozena + mail na starostu/podatelnu obce") a az pak treba pridat minulost pro srovnani a kontext, ale tohle reseni mi prijde vazne skoda, nicmene drzim vsechny palce, at se to rozjede.. k.

   Vymazat
  7. jeste poznamka - ten rozpocet obce prece nemusi vkladat starosta, co udelat aplikaci/formular pro vkladani kymkoliv? ty data onilne vetsinou jsou (na obecnim webu, na mesta.obce.cz) a v 90% obci se najde nekdo, kdo si udela cas dat je sem, pokud bude mit moznost a jednoduchy navod.. vlozena data budou okamzite online s moznosti nahlasit chybu a odelasna na overeni starostovi a oznacena "overil starosta", "neoveril starosta".. a je to :)

   Vymazat
  8. a jeste jeden feedback - v prehledech me dost zarazi zarazeni kultury pod kapitolu sluzby.. (je-li to mysleno jako vydaje na "sluzby obcanum", proc je pak vypichnuta bezecnost=sluzba stejne kategorie?) vydaje na kulturu nebo vzdelani jsou dost vypovidajici udaje o obci/meste.. (a byl by z toho zajimavy ten prehled/zebricek/analyza)

   Vymazat
  9. Proč je kultura pod službami a bezpečnost samostatně?

   Prvoplánově - takto je to předepsáno legislativou a dodržováno všemi obcemi při strukturování rozpočtu a nám se zdá rozumné se držet této struktury, pokud to alespoň trochu dává smysl. Více viz http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/ostatni_11419.html .

   A proč to má stát členěno takto? Těžko říci. Pravděpodobně bezpečnost je brána jako samostatná výjimečná potřeba viz třeba http://cs.wikipedia.org/wiki/Abraham_Maslow . Tipl bych si, že to tak bylo v c.k. mocnářství.

   Pro potřeby porovnávání obcí se nám spíš zdá zajímavé pracovat s jednotlivými paragrafy nebo skupinami dle prvních dvou číslic paragrafů (např. 31,32 Vzdělání, 33 Kultura, 34 Tělovýchova, 35 Zdravotnictví, 36 Bydlení, 37 Odpady atd.) a dělit je dle pravidla 80/20 na dvě části - na ty, kde obec spotřebovává nejvíce a kde se utrácí "drobné".

   Další rozměr diskuze samozřejmě bude, zda je to tak OK.

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 8. @Karel Díky za popis toho, jak služba na Vás působí. Má to pro nás velkou hodnotu. Pomůže nám se smysluplně rozhodnout co udělat dříve a později. Brzy uvidíte výsledky. Ještě jednou díky.

  OdpovědětVymazat