pondělí 20. února 2012

Pomůžete? - Obsah stránky "Porovnání (Benchmarks)

Rádi bychom u každé obce měli stránku "Porovnání". Umožňovala by co nejsrozumitelněji porovnat hospodaření dané obce s hospodařením jiných obcí. Co by tato stránka měla dle Vás obsahovat?

Myšlenky ve hře:

 • Je třeba zobrazovat přepočty částek rozpočtu na jednoho obyvatele. Přepočet na obyvatele je sice třeba interpretovat opatrně (služby větších měst slouží i obyvatelům v okolí, počet obyvatel se v čase mění, údaj nezahrnuje dojížďku do obce atd.), ale člověk si reálně může porovnat, jakou část měsíční výplaty věnuje obec na co viz obdoba  http://budovanistatu.cz/bread . Což je daleko lepší než úvahy v miliardách, které si normální člověk dokáže představit jen obtížně.
 • Zajímavá a mediálně chytlavá mohou být srovnání obcí obdobně jako produktů alá eshopy a srovnávače např. Pardubice vs. Hradec Králové, Praha vs. Brno apod.
 • Zajímavé mohou být střední hodnoty za obce celkem, či střední hodnoty za obce v daném pásmu velikosti, žebříčky TOPX nejlepších/nejhorších.
 • Určitě může být zajímavé se o tom pobavit s příslušnými specialisty na MF ČR.
Co napadá Vás? 

Hezký den

4 komentáře:

 1. Napadá mě, zda by šlo i na stránkách uvádět např. informaci : rok 2010 regionální volby městké zastupitelstvo.
  Pokud by byla i tato informace, měl bych i přehled jak to vypadá po změně vedení.

  OdpovědětVymazat
 2. Máte pravdu, v přehledech vývoje za jednotlivá léta by to byla užitečná informace. Díky za nápad :-)

  OdpovědětVymazat
 3. možná by bylo vhodné uvádět pozici města/obce v rámci rozpočtového určení daní - v jakém pásmu se nachází - a ukázat tím na změny, jaké jsou dańové příjmy na jednoho obyvatele a přeneseně, jak efektivně s nimi mětso nakládá

  OdpovědětVymazat
 4. Super, pásma rozpočtového určení daní jsou určitě zajímavá. přepočty na jednoho obyvatele už ukazujeme v detailech jednotlivých kapitol, ale určitě by měla být metrika nastavitelná kdekoliv. Dáváme do ToDo. Díky

  OdpovědětVymazat