úterý 1. května 2012

Pomůžete? - Na které otázky hledáte odpovědi v rozpočtu obce?


Na rozpočtu obce zajímá člověka vlastně jediné: "Hospodaří má obec dobře a v čem by mohla hospodařit lépe?" Tuto "velkou" otázku je třeba ovšem rozpadnout na sadu otázek dílčích. Teprve ty lze zodpovědět z dat o rozpočtech obcí. Pomůžete nám s jejich nalezením? Přizpůsobíme pak službu www.rozpocetobce.cz tak, aby se Vám odpovědi na ně hledali snadno.

Co vás a nás zatím napadlo:
  • Proč najednou u nás vyskočily výdaje roce 2009 o X mil? Je třeba co nejsnáze najít výkyvy, “zuby” v trendech příjmů a výdajů a jejich příčiny napříč roky. Snadno pak dospějeme k vysvětlení, že obec byla v daném roce v mínusu, protože investovala do opravy zámku, na což dostala dílčí dotaci od kraje. Rázem je zde jasné vysvětlení schodku, který v tom případě není znakem špatného hospodaření obce.
  • Za co utrácíme nejvíce peněz? Je třeba co nejsnáze najít největší oblasti rozpočtu, které má smysl hlídat. Jde o klasickou analýzu 80/20, kdy cca 20% položek rozpočtu činí cca 80% jeho velikosti. Nemá smysl bloumat nad desítkami "drobných", když základ rozpočtu tvoří pár položek. Pak lze ověřovat jejich reálnou přínosnost pro občany a uvažovat: "Co kdybychom místo X udělali Y nebude to lepší?" 
  • Jak to, že Teplice a Děčín mají tak rozdílné výdaje na správu, když to jsou velmi podobná města? Je třeba co nejsnáze najít největší odlišnosti v příjmech a výdajích dvou měst.
  • Jakou část příjmů investujeme do budoucnosti? A do čeho? Je třeba ukázat přehledně podíl investičních/kapitálových/CAPEX výdajů a běžných/provozních/OPEC výdajů - celkově i na oblasti rozpočtu a to i ve srovnání s dalšími obcemi.
  • V jaké oblasti jsme podinvestovaní?Je třeba co nejsnáze ukázat, které obce zatím neudělaly  investiční náklad v nějaké oblasti a přitom obce podobné velikosti ho převážně udělaly. Toto by šlo zne/využít i pro komerční pohled na obce tj. komu nabídnout svůj produkt v podinvestované oblasti.
Kromě toho padlo i následující, kde spíše než odpovědi můžeme nabídnout další otázky, ale i to se počítá...
  • Proč má Praha 5x větší příjmy a než Brno, když je jen 3x větší? - Ano, zde můžeme dát vodítka - větší dotace, větší výdaje do pozemních komunikací apod. Základní odpovědi jsou ale mimo vlastní rozpočty. Například Praha je i kraj. Tyto informace mohou do diskuze pod rozpočet doplnit znalí lidé, ať daného oboru nebo regionu. Je třeba je maximálně navádět na to, aby tam tyto informace psali, protože jinak budou data o rozpočtech nicneříkající resp. říkající pouze část pravdy.
  • OK, naše obec je 19 mil.v přebytku. A co? Prodělali jsme nebo vydělali? - K tomu je vysvětlení na knihu a ne na odstavec do kuchařky "Jak číst rozpočet obce". Máte nějaký vytříbený názor na to, co je dobře a špatně hospodařící obec?
Děkujeme moc za pomoc tj. Vaše další náměty...

Tým Rozpočet Veřejně

Žádné komentáře:

Okomentovat