úterý 9. října 2012

Prozkoumejte rozpočty obcí v Excelu


Chcete si zahrát na investigativního novináře či detektiva a objevit v rozpočtech obcí zajímavá fakta? Je "Excel" Váš přítel nebo k němu alespoň nemáte vyložený odpor? Pak se Vám otevírají nové možnosti...

Co je možné


Chcete-li rozpočty Vaší obce prozkoumat ve větším detailu, můžete si stáhnout rozpočty obce za více jak deset let do MS Excel či jiného tabulkového procesoru či analytického nástroje.

Jak na to

  1. V bloku "Co dále?" u rozpočtu obce na www.rozpocetobce.cz najdete možnost "Exportujte rozpočet". Variantu české CSV zvolte v případě, kdy máte na počítači české jazykové prostředí (oddělovač polí středník, desetinná čárka), v opačném případě zvolte anglické CSV (oddělovač polí čárka, desetinná tečka).
  2. Po otevření souboru ve Vašem nástroji vytvořte nad staženými detailními daty kontingenční resp. pivotní tabulku. 
  3. Pro zobrazení výdajů zafiltrujte na třídy 5. BĚŽNÉ VÝDAJE a 6. KAPITÁLOVÉ VÝDAJE, pro zobrazení příjmů na třídy 1-4. Rozhodněte se, zda chcete pracovat s tzv. konsolidovaným rozpočtem, který zobrazujeme na www.rozpocetobce.cz či nekonsolidovaným rozpočtem, který obvykle vykazují obce. Více k tomuto tématu najdete na  "Co je konsolidovaný a nekonsolidovaný rozpočet - Přesuny". V prvním případě zafiltrujte pouze na konsolidované údaje, v druhém případě si nechte zobrazit konsolidované i nekonsolidované údaje. 
  4. Dle potřebného úhlu pohledu pak zvolte zobrazení roků, skupin, tříd, položek či paragrafů ve sloupcích či řádcích viz "Jak se vyznat v podrobném rozpočtu obce".
  5. Při zobrazení agregovaných hodnot nezapomeňte nastavit operaci "Sčítání" pro pole "Hodnota".

Rozpočty obce za více jak 10 let v MS Excel

Co dál


Pokud něco zajímavého objevíte, podělte se o to!
  • Komentujte rozpočet na stránkách www.rozpocetobce.cz v bloku "Co vy na to?". 
  • Oslovte své zastupitele a žádejte je o vysvětlení viz odkaz "Napište svým zastupitelům". Mějte ale přitom na paměti, že "nic není tak, jak se zdá". Věci, které vypadají na první pohled podezřele a divně, mají často velmi prozaická vysvětlení. A někdy zase ne. 
Přejeme Vám příjemná dobrodružství.

Žádné komentáře:

Okomentovat