středa 16. dubna 2014

CHCETE TO? - Plány a aktuální plnění rozpočtů obcí na www.rozpocetobce.cz

Na www.rozpocetobce.cz zatím zveřejňujeme rozpočty obcí zpětně za předchozí rok. Tak, jak je uvolňuje centrálně MF ČR. Nemalý počet starostů či ekonomů se nás ptalo, zda bychom mohli zveřejňovat i plán na příští rok či aktuální stav rozpočtu a také rozpočty městských částí.


V čem to pomůže (nejen) vaší obci?
  1. Sníží se náklady na zveřejňování rozpočtů obcí.
    Místo toho, aby zveřejnění rozpočtu řešila a platila každá obec zvlášť, udělalo by se to jednou pro všechny obce na www.rozpocetobce.cz.
  2. Bude možné nový rozpočet porovnávat
    svůj aktuální rozpočet s ostatními obcemi a s předchozími roky.
  3. Nové funkce webu například odpovědi na otázky k správnému hospodaření bude možné použít i pro plánovaný a schválený rozpočet.
Jak to bude vypadat?

Jednoduše. Každá obec nahraje svůj rozpočet na web www.rozpocetobce.cz v souboru formátu FIN 2 - 12 M, který stejně posílá na MF ČR. My ho po nezbytném ověření správnosti zveřejníme. V tom okamžiku plánovaný či schválený rozpočet obce uvidí všichni ve stejné podobě, jako rozpočty minulých let viz např. rozpočet Prahy 2013. Návrh stránky pro nahrání níže. 


Návrh stránky pro nahrání plánu / plánu po změnách / aktuálního stavu rozpočtu obce. Podkladem je výkaz FIN 2 - 12 M „Výkaz pro hodnocení plnění rozpočtu ÚSC, regionálních rad a DSO“  v XML formátu zasílaný MF ČR a běžně generovaný z obecních účetních systémů např. Money.

Jako bonus pak dodáme obci upoutávku na rozpočet obce pro její obecní web. Vloží se jednoduše na stránku o rozpočtu obce. Vypadat by mohla třeba takto:


Otázka na zastupitele obcí

Otázka zní jednoduše:
Chcete to?
A byli byste ochotni za to zaplatit dejme tomu 1000, 5000 či 15000 Kč ročně?
Nebo ideálně 1 Kč na vašeho obyvatele?
 

(Spolu)financoval by se tak další rozvoj služby www.rozpocetobce.cz . A že toho je ještě k udělání, aby transparentnost rozpočtů přinášela skutečné výsledky... 

Napište nám k tomu cokoliv - do veřejných komentářů nebo na info@rozpocetverejne.cz .

Váš tým www.rozpocetobce.cz 

Žádné komentáře:

Okomentovat